Wąwóz Samaria na Krecie

Ciekawe miejsca

Planując urlop na największej greckiej wyspie, warto zastanowić się nad tym, jakie miasta i obiekty mogą stanowić cel naszej podróży. Każde z opisanych niżej miejsc pozwoli poznać historię Krety i prawdziwie się zrelaksować. Zaczynajmy!

Popularne atrakcje na Krecie

Jedną z najbardziej popularnych destynacji jest przepiękna, położona na Morzu Egejskim wysepka Santorini, powstała na skutek wybuchu wulkanu. Jej niezwykły krajobraz został ukształtowany przez rozlewającą się tutaj przed wiekami lawę. Dziś Santorini kusi turystów magiczną grą barw. Białe domki z niebieskimi dachami, soczyście zielone tarasy, błękit morskiej wody oraz nieba oczarują każdego, kto tu przybędzie.

Spędzając wakacje na Krecie, warto także wybrać się na wycieczkę do ogromnego, najdłuższego w Europie wąwozu Samaria, który liczy aż 18 km. Znajduje się on nad Morzem Libijskim, na terenie Parku Narodowego Samaria. Wycieczka może obfitować w niezapomniane atrakcje, gdyż znajduje się tutaj aż 450 gatunków roślin i zwierząt, a roztaczające się dookoła widoki zapierają dech w piersiach. Przejście przez cały wąwóz zajmuje od 4 do 6 godzin.

Kreta zachwycić może również antycznym miastem Knossos, w którym do dziś znajdują się ruiny minojskiego pałacu zamieszkiwanego niegdyś przez króla Minosa, ukrywającego w swoim labiryncie potwora z głową byka ? Minotaura. Wspaniałym uzupełnieniem takiej podróży będzie również zwiedzenie miasta Heraklion –  obecnej stolicy wyspy, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Archeologiczne mieszczące wszystkie znaleziska odkryte podczas wykopalisk w obrębie Knossos.

Kreta – gdzie jeszcze pojechać?

Kolejną atrakcją jest wyspa Spinalonga zamieszkiwana niegdyś przez trędowatych. Chcąc zaznać chwili relaksu i błogiego spokoju, warto wybrać się do miasta Agios Nikolaos i cieszyć oko niezwykłymi widokami na usytuowany blisko centrum port. Zdumiewającym krajobrazem zachwycić może również położona na wschodzie wyspy plaża Vai – swoim wyglądem przypomina plaże znajdujące się na Karaibach lub Hawajach. Jasny piasek, wysokie palmy i lazurowa woda sprzyjają wypoczynkowi.

Miłośnicy nocnego trybu życia również nie będą się na Krecie nudzić. Liczne kluby oferują wspaniałą zabawę do białego rana.

…a co dla rodzin z dziećmi na Krecie?

Wybierając się na Kretę z dziećmi, warto zawitać do pełnego niespodzianek parku wodnego Limnuopolis położonego w regionie Chania. Jest to jeden z największych Aquaparków na Krecie, który oferuje aż sześć basenów oraz kilkanaście wielkich zjeżdżalni. 3 km od Heraklionu znajduje się inny park wodny Water City, który posiada najszybszą zjeżdżalnię na wyspie – kamikadze. Ponadto na Krecie znajduje się największe w basenie Morza Śródziemnego akwarium – Creta Aquarium, gdzie zapoznać się można z różnymi gatunkami zwierząt morskich. Wycieczka do tego obiektu może okazać się świetną zabawą nie tylko dla najmłodszych turystów.