Turyści na plaży na Krecie

Poradnik dla turysty

Ze względu na wysokie temperatury panujące na Krecie najlepszym miesiącem na jej zwiedzanie jest czerwiec. W lipcu i sierpniu słupek rtęci potrafi już bowiem sięgnąć 38. kreski. Latem na wyspie znajduje się wiele atrakcji dla głodnych wrażeń i niezapomnianych emocji turystów.

Słońce, piaszczyste plaże, ciepła morska woda oraz nietypowy krajobraz Krety stwarzają niezwykłą aurę i sprzyjają relaksowi. Ruiny zamku w Knossos, malownicza wyspa Santorini, wąwóz Samaria oraz Spinalonga (zamieszkiwana niegdyś przez trędowatych) to z całą pewnością największe atrakcje turystyczne Krety.

Na wyspie zlokalizowane są dwa lotniska. Jedno z nich znajduje się stolicy – Heraklionie, zaś drugie w Chanii. Lot z Polski na wyspę  trwa ok. 2 h i 45 min. Przed podróżą należy przygotować jedynie dowód osobisty, gdyż paszport nie jest tutaj dokumentem wymaganym. Bardzo istotną kwestię stanowi również zmiana czasu. Przylatując na Kretę, przesuwamy zegarek o godzinę do przodu. Nie trzeba również martwić się o dodatkowe szczepienia, gdyż nie grożą nam tutaj żadne tropikalne choroby.

Przewodnik po Krecie

Po wyspie najdogodniej poruszać się wypożyczonym samochodem. Jest to opcja znacznie lepsza i bardziej komfortowa niż korzystanie z usług komunikacji publicznej. Bilet autobusowy na trasę liczącą ok. 20 km kosztuje bowiem 6 euro. Warto wspomnieć, iż na dłuższych dystansach autobusy jeżdżą bez rozkładów, a nie wszystkie przystanki są oznaczone. Wynajmując najtańsze auto na jeden dzień, zapłaci się ok. 30 euro. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy dany pojazd jest ubezpieczony w całości, wraz z oponami oraz podwoziem. Najważniejszą osią komunikacyjną na wyspie jest biegnąca od wybrzeża północnego droga krajowa E75, która łączy zachodni i wschodni kraniec Krety. Przebiega ona m.in. przez takie miasta na Krecie jak: Heraklion, Rethymno i Chania. Mimo iż jest to droga jednopasmowa, warto wiedzieć, iż Kreteńczycy jako drugi pas traktują?pobocze. Pozostałe jezdnie są bardzo kręte i wąskie, jednakże krajobraz, który roztacza się zza szyb auta, wprost zapiera dech w piersiach.

Podróże taksówkami po Krecie są znacznie droższe niż wynajęcie samochodu bądź jazda autobusem. Pokonanie trasy liczącej 10 km to wydatek rzędu 6 euro. Taksówki na Krecie wyposażone są w taksometry, warto pamiętać o tym, iż zamawiając pojazd przez telefon, kierowca może włączyć taksometr już w chwili przyjęcia zamówienia.

Kreta: poradnik jak się porozumieć

Na wyspie najlepiej porozumiewać się po angielsku, jednakże wielu Kreteńczyków pracujących w usługach zna również rosyjski. Obowiązującą tutaj walutą jest euro. Za lekką grecką sałatkę zapłacić można ok. 5 euro, zaś na bardziej konkretny obiad dla dwóch osób należy już przeznaczyć kilkanaście euro. Prąd w gniazdkach elektrycznych jest zmienny i wynosi 220 V. Istotną informacja! Na Krecie ze względu na bardzo słaby stan kanalizacji w wielu hotelach papier toaletowy wyrzucamy do śmietnika.