Heraklion na Krecie

Heraklion

Heraklion, stolica Krety, to miasto, w którym czuć ducha historii. Średniowieczna wenecka twierdza, Muzeum Archeologiczne, prezentujące bogatą kolekcję wykopaliskowych znalezisk oraz wspaniała atmosfera przyciągają turystów, pragnących zgłębić barwną kreteńską historię oraz przeżyć fascynujący urlop w jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie.

Atrakcje turystyczne miasta – co zwiedzić w Heraklionie?

Jednym z najpopularniejszych zabytków w mieście jest słynne Muzeum Archeologiczne, gromadzące największą ilość eksponatów z wykopalisk, prowadzonych w przeszłości na wyspie. Obiekt powstał w 1900 r. i stanowi drugie co do wielkości muzeum tego typu w Grecji. Dużym uznaniem cieszy się również wenecka forteca Rocca al Mare, pochodząca z czasów średniowiecza, położona w niezwykle malowniczym porcie. Twierdza została wzniesiona w celu ochrony przed rebeliami mieszkańców, zaś w późniejszym okresie broniła miasto przed najazdami tureckimi.

Zwiedzając Heraklion, warto także zwrócić uwagę na długi mur, liczący miejscami nawet do 40 m szerokości, który posiada siedem bastionów. Jednym z nich jest słynny Bastion Martinengo. Mieści się tam grób pisarza i poety Nikosa Kazantzakisa. Osoby szukające chwili relaksu i spokoju powinny zaś zawitać na plac Palatia Wenizelu, gdzie znajdują się kameralne restauracyjki serwujące, rozpływające się w ustach, lokalne dania. Prawdziwa ozdoba placu to Fontanna Morosiniengo, wybudowana w 1628 r. Obiekt ozdobiony jest wspaniałymi płaskorzeźbami morskich bóstw oraz mitycznych trytonów, dosiadających delfiny.

Heraklion – dlaczego warto się tutaj wybrać?

Liczne pozostałości po antycznej i średniowiecznej historii miasta, bajkowe widoki roztaczające się z położonej w porcie twierdzy oraz klimatyczne restauracyjki na Palatia Wenizelu sprawią, iż wycieczka po Heraklionie na długo zapadnie w pamięć. Cudowna atmosfera i odkrywanie tajemnic metropolii pozwolą zapomnieć o obowiązkach i przeżyć fascynujące wczasy.