Górski krajobraz Krety

Geografia Wyspy

Położona na Morzu Śródziemnym Kreta jest piątą pod względem wielkości wyspą na tym akwenie. Jej powierzchnia wynosi 8,336 km2, a linia brzegowa 1040 km.

Kreta znajduje się w strefie podzwrotnikowej, gdzie stykają się ze sobą klimat kontynentalny, śródziemnomorski oraz afrykański. Uboga szata roślinna powoduje, iż roztaczający się tutaj krajobraz przywodzi na myśl wyschnięte stepy. Najczęściej występującymi roślinami są gaje oliwne, można tu także zaobserwować wysokie palmy.

Większość wyspy stanowią góry, które zajmują aż 95% jej obszaru. Trzy najważniejsze pasma rozciągające się na terytorium Krety to: Góry Białe występujące w zachodniej części wyspy, Góry Idajskie zajmujące jej centralną część oraz Góry Thriptis zlokalizowane na wschodzie.

Co ciekawe Kreta położona jest na Płycie Egejskiej, a na skutek starć ze znajdującą się tuż obok Płytą Afrykańską na wyspie często dochodzi do trzęsień ziemi. Zachodni obszar wypiętrza się wtedy w górę, zaś wschód zanurza się w wodzie.

Kreta: klimat i temperatury

Pobyt na największej greckiej wyspie może być prawdziwym rajem dla osób uwielbiających wysokie temperatury i słońce. Latem słupek rtęci sięga 38. kreski, a wspaniała wakacyjna pogoda utrzymuje się tutaj najdłużej w całej Grecji. Orzeźwiających morskich kąpieli można zażywać od maja do października. W sierpniu na Krecie często występuje, nadciągający od strony północnej, silny wiatr o nazwie meltemi, który przynosi ochłodzenie. Zima charakteryzuje się natomiast wyjątkowo łagodnym przebiegiem. Średnia dobowa temperatura powietrza to 13 stopni.

Wybierając się na wycieczkę po zachodniej części wyspy, warto zwrócić uwagę na przepiękny wąwóz Samaria. Jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych Krety. Centralna część przyciąga zaś podróżnych wspaniałymi ruinami zamku króla Minosa w Knossos. Taki wyjazd zapewni miłośnikom historii i greckiej mitologii bliski kontakt z kulturą i sztuką okresu minojskiego oraz moc wrażeń i atrakcji.

Wschodnia Kreta zachwyca natomiast bajkową plażą Vai, usytuowaną na skraju palmowego gaju. Widok przypomina pełne czaru plaże wysp karaibskich. Jasny piasek, słońce, turkusowo-błękitna woda i zieleń porastających wyrzeże palm. Atmosfera sprzyja relaksowi i odpoczynkowi po przepracowanym roku.