Płaskowyż Lasithi na Krecie

Nomosy

Kreta dzieli się na kilka prefektur, zwanych nomosami, z których każdy zachwyca swoim niepowtarzalnym charakterem, bajkowymi widokami oraz przesiąkniętymi bogatą historią miejscami. Które z nich warto zobaczyć?

Zwiedzanie kreteńskich nomosów

W Chanii, ciągnącej się od wschodniego wybrzeża wyspy, na spragnionych wrażeń podróżników czeka wiele atrakcji. Stolica regionu, Chania, wzniesiona została na malowniczym wzgórzu Kastelli i przesiąknięta jest wpływami kultury minojskiej, tureckiej oraz weneckiej. Można tutaj znaleźć wiele przytulnych tawern i barów, a także spacerowych promenad. Miłośnicy historii powinni się wybrać do Muzeum Archeologicznego mieszczącego ekspozycje kultury minojskiej, hellenistycznej, weneckiej oraz rzymskiej, a także do Muzeum Bizantyjskiego. Wieczorami warto się przejść przez Stare Miasto, by na koniec wędrówki dotrzeć do starego weneckiego portu i latarni oraz zobaczyć zabytkowe arsenały, w których przechowywano broń. Chania zachwyca podróżnych również ogromnym meczetem janczarów. Chwili relaksu wśród zieleni dostarczy natomiast wizyta w malowniczym parku miejskim. Region przyciąga turystów przede wszystkim największym na kontynencie europejskim wąwozem Samaria, liczącym aż 18 km. Obiekt ten znajduje się na terenie Parku Narodowego. Mieści się tutaj 450 różnych gatunków roślin i zwierząt, wśród których można spotkać kreteńskie dzikie kozy Kri-Kri. Podczas pobytu w prefekturze warto także zawitać na Elafonisi – jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie, wpisaną na listę Natura 2000. (czytaj więcej o Chanii)

Region Rethymno obejmuje natomiast środkowo-zachodnią część wyspy. Znajdują się tutaj bardzo malownicze góry Idi. Ich najwyższy szczyt to Psiloritis wznoszący się na wysokość 2456 m n.p.m. W jego pobliżu znajduje się tradycyjna wioska Anogia, w której do dziś mężczyźni ubierają się w lokalne stroje. Co ciekawe, w dalszym ciągu funkcjonuje tu prawo wendety. W stolicy regionu panuje niezwykły klimat, a mnogość weneckich gotycko-renesansowych pałaców i muzeów zachęca tropicieli przygód do pozostania w nim na dłużej. Najciekawszymi tutaj obiektami są: weneckie rezydencje, fontanna Rimondi, Muzeum Archeologiczne, port wenecki, Muzeum Morskie, Historyczno-Folklorystyczne oraz meczet Nerandzes. (czytaj więcej o Rethymno)

Kolejnym regionem Krety, cieszącym się dużą popularnością wśród turystów jest Heraklion, usytuowany w centralno-wschodniej części wyspy. Prefektura graniczy od zachodu z nomosem Rethymno, a od wschodu z regionem Lasiti. Sama stolica – zarówno nomosu, jak i całej Krety – Heraklion zachwyca przede wszystkim starym weneckim portem wraz ze zlokalizowanymi obok arsenałami; Muzeum Archeologicznym, w którym znajduje się bogata kolekcja odkrytych w Knossos znalezisk; loggią wenecką; Bazyliką św. Marka; Kościołem św. Tytusa oraz ulicą Daidalou, której nazwa pochodzi od imienia mitycznego Dedala. W prefekturze Heraklion warto także zwiedzić antyczne miasto Knossos. W przeszłości swój pałac posiadał tutaj król Minos. Według mitu, w znajdującym się wewnątrz obiektu labiryncie, więził on potwora z głową byka? Minotaura. Dziś po budowli pozostały jedynie ruiny, jednak wycieczka do Knossos może obfitować w niezapomniane emocje. (czytaj więcej o Heraklionie)

Greckie prefektury – kreteńskie Nomosy

Kreta posiada jeszcze jedną ciekawą prefekturę, pełną zapierających dech w piersiach widoków. Jest to, rozciągające się na wschodzie wyspy, Lasithi ze stolicą w Agios Nikolaos. Mnogość przytulnych tawern oraz kawiarni usytuowanych tuż przy porcie pozwala cieszyć oko niezapomnianymi widokami. Warto również zatrzymać się w Muzeum Archeologicznym oraz Muzeum Folkloru. Należy wspomnieć, iż nomos Lasiti słynie także ze wspaniałych wiatraków oraz jaskini, w której wychowywał się Zeus. Osoby pragnące wypocząć na bajkowej plaży, przywodzącej na myśl krajobraz Karaibów bądź Hawajów, koniecznie muszą udać się na pełną wysokich palm i jasnego piasku Vai.