Rethymno na Krecie

Rethymno

Owa perełka pełna skarbów jaką jest Kreta zachwyca różnorodnością miasteczek i miast, które pełne są uroku i boskiego spokoju. Jednym z nich jest Rethymno, miasto zaliczane do najładniejszych na całej wyspie. Pełne zabytków urzeka historią sięgająca czasów starożytnych. Warto je poznać i podążać śladami, które wciąż zostały niezatarte.

Klimat i położenie

Rethymno jest położone w centralnej części Krety między regionami Heraklion i Chania. Na północy jest otoczone Morzem Kreteńskim, a na południu Libijskim. Letni sezon w tym rejonie trwa od maja do października. W kulminacyjnych momentach – w lipcu i sierpniu – temperatury sięgają powyżej 30 stopni Celsjusza. W tym okresie temperatura wody wynosić może nawet 26 stopni.

Atrakcje i ciekawostki Rethymno

Miasto posiada liczne plaże, małe rzeki i piękne łańcuchy górskie. Najwyższym szczytem jest Psiloritis (2456 m n.p.m.). Malownicze krajobrazy, bogata flora i fauna, a także gaje oliwne sprawiają, że każdego roku obszary te są chętnie odwiedzane przez turystów.

Grecka miejscowość Rethymno posiada wiele zabytków kulturalnych. Odwiedzić warto Klasztor Moni Arkadiu w stylu barokowym, czy słynne pozostałości po wiosce starożytnej – Eleftherna. Dolina Amari jest natomiast miejscem, gdzie nadal podtrzymuje się wiele tradycji regionu. Zobaczyć tutaj można przykładowo mężczyzn ubranych w stroje regionalne. Niezwykłe wrażenie sprawia Wąwóz Kourtaliotiko, którego ujście znajduje się na plaży. Tutaj do morza wpływa rzeka, płynąc wąwozem.

W miasteczku znaleźć można wiele form aktywnego wypoczynku. Miłośnicy wspinaczek i trekkingu pokochają to miejsce, a eksploracja tutejszych jaskiń będzie nie lada przygodą. Dla turystów chcących połączyć sport ze zwiedzaniem, dobrym rozwiązaniem będzie jazda na motocyklu lub na rowerze. Na plażach korzystać można z rozmaitych wodnych sportów – nurkowania, windsurfingu czy kitesurfingu. Co ciekawe, przy większości hoteli znajdują się korty tenisowe. Aktywny wypoczynek w tym rejonie połączony ze zwiedzaniem będzie więc czystą przyjemnością.

Rethymno zachwyca niezwykłymi krajobrazami i piaszczystymi plażami, dlatego każdego roku przybywają tu tłumy turystów.