Plaża Falasarna na Krecie

Plaże

Kreta jest prawdziwym rajem dla osób, które uwielbiają opalać się w trakcie wylegiwania na plaży. Nic zatem dziwnego, że każdego roku wielu Polaków chętnie ją odwiedza. Większą część jej wybrzeża, które liczy ponad tysiąc kilometrów, stanowią plaże. Warto dowiedzieć się nieco więcej o każdej z nich, aby wybrać najlepsze miejsce na słoneczne i morskie kąpiele.

Najpopularniejsze plaże na Krecie

  • Falasarna

Ta bardzo duża, pokryta złocistym piaskiem plaża, okolona jest malowniczymi klifami, które dodają jej sporo uroku. Stanowi wyjątek wśród kreteńskich plaż, jest bowiem znacznie od nich szersza. W niektórych miejscach plaży wejście do morza jest dość strome, dlatego osoby nie umiejące pływać powinny mieć się na baczności. W pobliżu nadbrzeża znajdują się starożytne ruiny, które można odwiedzić, kiedy znudzi nam się plażowanie.

  • Sougia

Ta bardzo długa plaża charakteryzuje się bardzo ciekawym podłożem. Zamiast piasku znajdziemy tam mnóstwo maleńkich, kolorowych kamyczków. Na jej obszarze mieszczą się liczne groty, dlatego chętnie odwiedzana jest przez amatorów nurkowania. Poszczególne odcinki Sougi przeznaczone są dla naturystów, warto na to zwrócić uwagę, wybierając miejsce na plażowanie.

  • Preveli

Kolejna piękna, kreteńska plaża. Położona na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, znana jest z licznych palm daktylowych, przez co niekiedy określana jest mianem Palm Beach. Na terenie Preveli rzeka Megapotamos wpada do morza, co dodaje jeszcze więcej uroku tej plaży. Wzdłuż tej części wybrzeża nie znajdziemy zbyt wiele tawern czy turystów, przez co można tutaj spokojnie wypocząć z dala od zgiełku.

  • Elafonsi

Ta niewielka, położona na cyplu plaża chętnie odwiedzana jest przez turystów. Woda w tym miejscu jest krystalicznie czysta, a sam piasek mieni się na różowo, składa się on bowiem z milionów pokruszonych muszelek. Miłośnicy fauny i flory zachwycają się tym miejscem, w trakcie nurkowania bowiem można spotkać wspaniałe okazy żółwi morskich czy podwodnych roślin.

  • Frangokastello

Kolejne miejsce, w którym można nieco odpocząć od mas turystów, spotykanych w innych częściach Krety. Plaża pokryta jest miękkim, drobnym piaskiem, na jej tle dostrzegalne są ruiny weneckiej twierdzy, pochodzącej z XV wieku, którą można zwiedzić za niewielką opłatą.