Ajos Nikolaos w Lasithi

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos jest niewielkim greckim miasteczkiem położonym na Krecie. Wczasy na Krecie są coraz chętniej wybierane przez wielu turystów. Niepowtarzalny klimat i malownicze obszary przyciągają turystów z całego świata.

Położenie i klimat

Agios Nikolaus jest stolicą nomosu Lasithi, położoną w środkowo-wschodniej części Krety, na wschód od Heraklionu. Klimat w tym regionie jest dosyć łagodny – umiarkowanie ciepły. Opady deszczu występują najczęściej w zimowym okresie, natomiast latem jest bardzo ciepło. Najcieplejszym miesiącem w tym mieście jest sierpień ze średnią temperaturą na poziomie około 26 stopni Celsjusza. W styczniu natomiast jest tutaj najzimniej – temperatura kształtuje się na poziomie około 12 stopni.

Agios Nikolaos – co zobaczyć i zwiedzić?

Jedną z największych atrakcji tego regionu jest jezioro Voulismeni, położone w centralnym miejscu Agios Nikolaos. Aktualnie tworzy ono przystań dla kutrów rybackich. Jezioro z jednej strony jest otoczone stromymi skałami, a z drugiej licznymi kawiarniami i barami. Blisko jeziora znajduje się Muzeum Folkloru, a także Muzeum Archeologiczne. Warto odwiedzić wykopaliska starożytnego miasta Kritsa oraz Lato, a także bizantyjski kościół Panga Kera.

Grecka wycieczka dostarczy nam masę wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Jeśli chodzi o ciekawostki tego regionu, warto podkreślić, że Agios Nikolaos w starożytności stanowiło jedno z najważniejszych portów w tym obszarze. Słodkowodne jezioro jest połączone z rejonem miasta kanałem o długości 60 metrów. Został on wykopany w latach 1867-1887 w celu stworzenia portu wewnętrznego. Z jeziorem związane są miejscowe legendy i opowiastki.
Najcenniejszym eksponatem miejscowego Muzeum Archeologicznego jest czaszka mężczyzny z wieńcem laurowym oraz srebrną monetą (jako opłata za przepłynięcie rzeki Styks). Czaszka została znaleziona niemal w idealnym stanie, co jest zadziwiającym aspektem.

Wczasy na Krecie dadzą turystom liczne atrakcje i niezwykłe przeżycia. W malowniczych regionach odwiedzić można regionalne muzea i kościoły, a wypoczynek turyści znajdują na plażach greckich.